Škola pod plachtami děti naučí rozlišovat mezi dobrem a zlem

archiv revue
Škola pod plachtami z nakladatelství Fragment je dobrodružný příběh s detektivní zápletkou určený nejmenším čtenářům.
Dvanáctiletá dvojčata Ben a Fee žijí se svými rodiči vědci v ponorce. Dny tráví sledováním podmořských živočichů a jejich dětské dušičky touží po troše dobrodružství. Jejich přání se jim splní ve chvíli, kdy se stanou studenty svérázné školy na palubě plachetnice Tobermory.

Spisovatel Alexander McCall Smith (1948) se narodil a vyrostl v Zimbabwe. Zde začal i studovat, ale studia dokončil ve Skotsku. V průběhu let se stal uznávaným mezinárodním odborníkem na zdravotnické právo a do světa literatury vstoupil až v poměrně pokročilém věku. McCall Smith se do srdcí fanoušků zapsal výstředními humoristickými detektivkami ze Zimbabwe, ve kterých exceluje soukromá vyšetřovatelka Precious Ramotsweová.

Škola pod plachtami z nakladatelství Fragment je dobrodružný příběh s detektivní zápletkou určený nejmenším čtenářům. Podle nakladatele knihu ocení osmileté a starší děti, ale vyzkoušela jsem si, že příběh strhne i malé děti, kterým budete knihu předčítat. Pokud se do knihy pustí vaše ratolesti samy, pak jistě ocení grafiku přizpůsobenou dětem. Kapitoly jsou krátké, písmo velké a v knize nechybí řada obrázků ve stylu komiksu.

Hlavními hrdiny jsou dvanáctiletá dvojčata Ben a Fee, kteří se dostanou do internátní školy ve Skotsku. Tato škola je velmi neobvyklá, protože se nachází na palubě plachetnice a je určená budoucím námořníkům. Ben a Fee jsou zvyklí na ponorku a život pod mořem, ale tato zkušenost je pro ně něco naprosto nového. Ve škole působí řádka originálních zaměstnanců, z nichž každý je něčím výjimečný. Kapitán je na první pohled morous, ale brzy je jasné, že jde o rozumného chlápka s velkým chápavým srdcem.

Kuchař vypadá jako kriminálník nebo vyhazovač v baru, ale díky jeho smyslu pro spravedlnost žáci vědí, že se na něj můžou spolehnout. Nejsympatičtější je jeho manželka, která byla kdysi vrcholovou skokankou a která nyní ve škole funguje jako zdravotnice. Ben a Fee se už první den spřátelí s několika dětmi z celého světa, ale zároveň se ocitnou v hledáčku party, která šikanuje slabší. „Škola pod plachtami“ obsahuje několik detektivních linií, které ocení i rodiče a prarodiče. Kniha má všechny znaky dobré detektivky a některé scény jsou téměř hororové.

Hlavní zápletka se týká podezřelého natáčení filmu o pirátech. Jednoho dne ke břehu připluje filmařská loď a některé děti mají možnost zúčastnit se natáčení coby komparz. Jedním z vybraných je i Ben, který začíná tušit, že věci nejsou takové, za jaké se vydávají. Zločiny mají na svědomí hlavně dospělí, a tak Ben se svými přáteli řeší něco, co by se klidně mohlo ocitnout na prvních stránkách novin.

Během amatérského pátrání musí malí detektivové čelit i intrikám svých spolužáků, kteří si nepřejí, aby filmařská loď odjela. Škola pod plachtami má pohádkový nádech a díky mnoha morálním ponaučením se děti naučí rozlišovat mezi dobrem a zlem. Zlo je tu po zásluze potrestáno, škodolibým spolužákům se všichni smějí a čtenáři pochopí, že je důležité spoléhat na přátele, protože ti vás nenechají na holičkách, ani kdyby se kvůli tomu měli sami ocitnout v nebezpečí.

Autor: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Škola pod plachtami

0.0 0
249 204
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.