Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

Recenze: Vůně ďábla

archiv revue
Inspektorka Malin Forsová marně bojuje se svými démony. Prochází osobní krizí, utápí se v alkoholu a trápí ji nevyřešený případ. Šéf jí podá pomocnou ruku a pošle ji na několik měsíců do Thajska, kde má pracovat na ambasádě. Poklidnou rutinu však naruší vražda švédské ženy. Malin se vrhne do vyšetřování a kašle na to, jaké to bude mít následky.

Švédský spisovatel Mons Kallentoft (1968) pracoval v novinách a reklamě. Debutoval románem Pasetas, za který získal v roce 2000 prestižní cenu. Jeho série s rozháranou a problémovou inspektorkou Malin Forsovou mu získala mezinárodní věhlas. Knihy jsou překládány do šestadvaceti jazyků a aktuální Vůně ďábla je desátým dílem této řady. Knihy je možné číst na přeskáčku, přesto vám radím, nedělejte to. Malin se vyvíjí a je napínavé sledovat, čím vším si prošla, aby se její charakter zformoval do dnešní podoby. Sérii s Malin vydává nakladatelství Host.

Malin Forsová je tak podivná a extrémní, až by mohla působit jako parodie na severské vyšetřovatele. Jenomže ona je ve skutečnosti barvitou postavou z masa a kostí, které věříte každé slovo a každý čin. Neříkám, že byste se s ní chtěli přátelit, nebo s ní pracovat. Nejspíš byste ani vedle ní nechtěli bydlet, ale to nic nemění na faktu, že se vám zažere pod kůži. Malin je nevypočitatelná, živelná a tápající osoba, která sama neví, co provede v další minutě. Podezírám ji, že touží po tradičních hodnotách a ráda by se viděla v roli mamky, ale sami zjistíte, že je to obtížné.

Malin má vysoce vyvinutý smysl pro spravedlnost a je jí úplně jedno, do jak šílených dobrodružství se vrhá. Stokrát si může říkat, že se bude držet stranou, ale stejně jí to nedá a na vlastní pěst se pokusí vypátrat brutálního vraha. Celý příběh se odehrává v atraktivních a exotických kulisách Thajska a Vůně ďábla vám tuto zemi přiblíží mnohem lépe než leckterý cestopis. Kallentoft využívá všechny smysly a jeho kniha je rtuťovitá, voňavá a pálí jako chilli paprička.

Jeho styl vyprávění je horečnatý, naléhavý a velmi intenzivní. Věty jsou krátké a on je na vás pálí jako kulomet. Nuda? Tak ta fakt nehrozí. Kallentoft si hraje se slovy, s větami a dbá na to, jak jeho text bude vypadat vizuálně. To, co vyloženě miluje, je přítomný a budoucí slovesný čas, takže těm, kteří jsou zvyklí na klasický minulý čas, bude nejspíš chvíli trvat, než se s textem poperou a než si zvyknou na jeho krásu. Díky stylistice je Vůně ďábla literárním klenotem a nelze jí upřít, že vybočuje z masové produkce.

Co se týče detektivní zápletky, kniha je kriminálním románem se vším všudy. Jestliže autor experimentoval v jazykové rovině, v případě děje se držel osvědčených motivů. Vůně ďábla je temná, surová a nesmírně brutální. Některé scény jsou téměř hororové a jiné jsou plné nechutných detailů. Malin je sólistka, nezapadá do kolektivu a vy se postupně budete dozvídat, proč je taková. Odhalí se vám až na dřeň a vy jí porozumíte a snad jí i dokážete odpustit. Otázka ale je, zda si dokáže odpustit ona sama.

Autor: Veronika Černucká

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Vůně ďábla (10. díl)
Čeština

Vůně ďábla (10. díl)

3.0 1
339 278
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.