Recenze: Stará škola

archiv revue
Dvě odlišné časové roviny, dva odlišní hrdinové – ale oba nesoucí stejné břímě, a to nutnost uchránit důležité tajemství. Tajemství, které nesmí padnout do nesprávných rukou.

Fantaskní román Stará škola je dle mého názoru něco, co tu ještě nebylo. Něco ryze českého, spojujícího historická fakta a běžné útrapy lidského života s něčím temným a nadpřirozeným, co nenápadně tahá za nitky životních osudů jedinců pro dosažení svého cíle.

Co můžou mít společného malý osmiletý kluk vyrůstající v komunistickém Československu a nejznámější český národopisec žijící v 19. století?

Děj knihy probíhá ve dvou různých časových obdobích. První nás hned v úvodu zavede do druhé poloviny 60. let 20. století, do rodiny Filipa Kakose, jeho matky, zdravotní sestřičky, a otce, který pracuje jako badatel se zaměřením na dílo K. J. Erbena. Rádoby poklidný rodinný život se začne proměňovat ve chvíli, kdy Filip nastoupí do první třídy Staré školy, a zároveň, když jeho otec dostane důležitý vědecký úkol. Co se ukrývá ve sklepení školy a co tají její ředitel s očima černýma jako zlo samo? A co čeká na Filipa a jeho otce, když vyrazí pátrat po stopách Erbenových balad?

Peripetie Kakosových se prolínají s příběhem samotného českého spisovatele, básníka a vlastence K. J. Erbena. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitáme zpět v čase, v dobách Palackého, Borovského, v dobách politických zvratů a cenzury. Karel tvoří své balady a plánuje vydání tolik očekáváné básnické sbírky Kytice. Když jednoho dne získá něco, po čem touží samotné peklo, je jeho život ochromen strachem, a to strachem nejen o sebe, ale i o svou ženu Betynku a své dcery. Dokáže uchránit tajemství, které mu bylo svěřeno?

Autor Petr K. Procházka ve Staré škole detailně a historicky věrně vykresluje jak Erbenovu dobu, tak dobu Filipa a jeho rodiny. Obě mají důležitý společný rys, a to nesvobodu a potlačování „politicky nevhodných“ názorů. Mnozí z čtenářů určitě zavzpomínají na ona šedesátá léta, kdy museli ve škole oslovovat učitele „soudruhu“ a kdy politická příslušnost rodičů byla důležitější než nabyté vědomosti. V bytech se šeptalo, protože i stěny měly uši a o naší budoucnosti rozhodovali jiní.

Prvotina Petra K. Procházky rozhodně slibuje nevšední čtenářský zážitek. Pokud vás děj vtáhne stejně intenzivně jako mě, budete plynule pokračovat dalším čtením, tentokrát samotné Kytice.

Autor: Markéta Bolfová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.
Jennie je milující manželka a máma. Jednoho dne je svědkem toho, jak její vzorný syn ubodá postaršího muže. Už to ji šokuje, ale to, co následuje, ji donutí pochybovat o zdravém rozumu. Čas se otočil a ona má možnost vracet se do minulosti. Jenomže, co když odhalí něco, co je ještě děsivější než zločin jejího syna?
Soutěžíme o knihu, kterou ocení především rodiče, kteří se potřebují zorientovat v chaosu světa kolem svých dospívajících dětí, aby se pak dokázali vnitřně zpevnit a lépe rozpoznávali, co do jejich rodiny patří a co dovnitř nepustí. Nevratné poškození mají možnost vyhrát 3 soutěžící!
Prémiový obsah
číst více