Recenze: Nouzové osvětlení

archiv revue
Kniha Nouzové osvětlení od autora světoznámého bestselleru Anglický pacient, za kterou mimo jiné získal cenu Golden Booker, je dle mého názoru novým adeptem na mnohá ocenění.

V příběhu se přenášíme do poválečného Londýna. Čtrnáctiletý Nathaniel a šestnáctiletá Rachel se musí vyrovnat s faktem, že je jejich rodiče na rok opouštějí. Alespoň tvrdí, že to bude na rok. Otec toto rozhodnutí ospravedlňuje tím, že byl povýšen a musí tak odjet s maminkou do Singapuru. Děti nastupují do nových internátních škol, tedy nemůžou jet s nimi. O dospívající děti se bude po celou dobu starat rodinný přítel, tajemný a tichý, avšak respekt budící Mol. Dle zvěstí se Mol pohyboval ve zločineckých kruzích, což ovšem v poválečné době nebyla až taková zvláštnost. Člověk se činil, jak mohl, aby přežil.

Jsme svědky výpovědi dětí v tom nejzranitelnějším věku o vyrůstání bez milovaných rodičů, v područí cizích lidí. Trpí pocitem „ochuzení“. Matka se později vrací. Její návrat však rozpoutal doslova peklo – rodina se ještě více roztříštila. Pouto k dceři Rachel je navždy ztraceno, Nathaniel se přece jen pokouší matce porozumět.

Až v pokročilém věku, když pracuje v archívu ministerstva zahraničí, kde má na starosti posuzování spisů o událostech týkajících se válečných a poválečných let, se dovídá o hrdinských činech své matky Rose a Mola, kterých se tito dva odvážili během války. Dozví se rovněž důvod, proč matka musela odjet a své milované děti opustit. Svou „nenávist“ vůči rodičům musel přehodnotit! Navíc zjišťuje, že ač Velká válka skončila, válečné akce a násilí i po příměří stále pokračují, nicméně bez vědomí veřejnosti. Špinavá hra Spojenců, ničení kompromitujících fasciklů. To je holt politika!

Někdy je prostě lepší po pravdě nepátrat a zanechat otázky nezodpovězené. Avšak lidská zvědavost je mocná a odpovědi nás mohou zasáhnout hlouběji, než jsme si byli ochotni připustit…

Knihu Nouzové osvětlení vnímám jako vzdání pocty obyčejným lidem za jejich neobyčejnou odvahu a nasazení pro svou vlast i za cenu ztráty nejvyšší – ne vlastního života, ale života svých dětí…

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Nouzové osvětlení

0.0 0
298 48
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.
Jennie je milující manželka a máma. Jednoho dne je svědkem toho, jak její vzorný syn ubodá postaršího muže. Už to ji šokuje, ale to, co následuje, ji donutí pochybovat o zdravém rozumu. Čas se otočil a ona má možnost vracet se do minulosti. Jenomže, co když odhalí něco, co je ještě děsivější než zločin jejího syna?
V úterý 28. května se v Ostravě v Domě knihy konala beseda s českou spisovatelkou Blankou Malou a jejím partnerem Agostinem. Autorka s diváky sdílela spoustu inspirativních myšlenek a zážitků nejen z Itálie, kde zejména se odehrávají její knihy Láska ve špičce italské špičky a Srdce nemá vrásky, které vyšly u Nakladatelství Kazda.