Recenze: Dým nad Březinkou

archiv revue
Autorka strávila čtyři roky v německém koncentračním táboře Osvětim-Březinka. Poté, co uprchla z pochodu smrti, napsala autobiografickou zpověď o tom, co prožila. Kniha posloužila jako důkazní materiál při procesu s nacistickými zločinci. Vy se díky ní dozvíte řadu překvapujících, až šokujících, informací, které vám žádná beletrie nezprostředkuje.

Seweryna Szmaglewska (1916 – 1992) vyrůstala ve Varšavě v nežidovské rodině. Studovala učitelský seminář pro ženy a poté Sociální a pedagogickou fakultu. Do koncentračního tábora se nedostala z náboženských důvodů, ale za svou odbojovou činnost, tedy z důvodů politických. O tom, jak vypadal každodenní život v koncentračním táboře Osvětim-Březinka, napsala knihu hned poté, co se jí podařilo uprchnout z pochodu smrti a dostat se do rodného Polska. Seweryna vypovídala před norimberským soudem, a i díky její knize byla potrestána řada válečných zločinců.

Dým nad Březinkou u nás vydává nakladatelství Garamond a jde o autobiografickou zpověď. Autorka popisuje, jak to v táboře chodilo, proto nečekejte žádný srdceryvný příběh se šťastným koncem. Takových příběhů je na trhu spousta a většinou jde o čirou fikci. Dým nad Březinkou je pravdivé svědectví očité svědkyně, která ovšem nezahořkla a nemá tendenci se komukoliv mstít. Mohlo by se zdát, že její hněv je namířený vůči německým zaměstnancům tábora, ale skutečnost je jiná.

O každodenních věcech tu rozhodovali jiní, a protože tu bylo velké množství vězňů, v každém bloku či skupině se vytvořila určitá organizace, která se řídila vlastními pravidly. Autorka vás vyvede z omylu ve smyslu, že vězni byli ti dobří, kdežto dozorci ti špatní. Mezi dozorci dokázala najít jedince s vyvinutou morálkou a naopak. Je děsivé, jaké intriky probíhaly v táboře, kde šlo všem o život. Jenomže taková je už lidská povaha. Mnozí chtěli mít výhody, báli se o holý život, a tak se neštítili vůbec ničeho. Seweryna píše poutavě a všechno vám srozumitelně vysvětlí, jako kdyby mluvila s přáteli.

Bez emocí popisuje, jak se do tábora dostala, v jakých tam fungovala podmínkách a jak spolu s ostatními žila. Pokud ji zaujala některá z vězenkyň, podělí se s vámi o její příběh. Protože tu byla z politických důvodů, její pohled na celou záležitost bude trošičku jiný, než jaký znáte z knížek o židech. Těm se vlastně až tolik nevěnuje, pro ni to byla jedna skupina vězňů. Autorka popisuje nelidské podmínky, v nichž žila. Pro nás je to něco naprosto nepředstavitelného. Dým nad Březinkou je brutální svou upřímností a při čtení vám bude běhat mráz po zádech.

Autorka je až nepříjemně detailní a píše o věcech, která jsou pro nás tabu už třeba jen z estetických důvodů. Dým nad Březinkou není obžaloba nacismu, autorka si je totiž dobře vědomá toho, že už v roce 1945 nešlo zamlčet, co se v koncentračních táborech dělo. Ona chtěla přispět pouze k tomu, aby si ostatní dokázali udělat obrázek o tom, jak se v táboře spalo, jedlo a pracovalo. Zlo přicházelo mnohdy od lidí nebo z míst, kde byste to vůbec nečekali, a o to to bylo bolestivější. Seweryna Szmaglewska zatrpkla, ale přesto si zachovala víru v člověka a v lepší zítřky. A myslím, že přesně tohle je poselství celé knihy. Dým nad Březinkou vás přesvědčí o tom, že člověk dokáže snést i nesnesitelné.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Dým nad Březinkou

0.0 0
od 279
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.