Probuďte vaši zahradu ze zimního spánku: 5 tipů na zvelebení vaší zahrádky

archiv revue
Vláda zimy už skončila a za okny na nás dýchá vůně jara. Přečtěte si 5 tipů na zvelebení zahrádky.
Vláda zimy už skončila a za okny na nás dýchá vůně jara. Ptáci se vrátili z teplých krajin, začínají růst první jarní květiny, na stromech raší první lístky. Příroda je mocná čarodějka, ale někdy je třeba také přiložit ruku k dílu. Pokud si chcete užívat krásné zahrady a bohaté úrody, vezměte do rukou hrábě, rýč, motyku, zahradnické nůžky a pusťte se do práce. Lenošení bylo přes zimu dost a pobyt na čerstvém vzduchu a příjemném jarním slunci vás nabije novým přívalem energie. Čím ale na zimou vyčerpané zahradě začít jako první?

1. Pečujte o trávník
Pokud jste ještě trávník neočistili od spadaného listí a suché trávy, právě je ten nejvyšší čas. Odstranit je třeba také mech a trávník provzdušnit, aby mohl dýchat. Na provzdušňování trávníku spousta zahrádkářů zapomíná, což je velká škoda. Protože díky provzdušnění bude mít váš trávník více světla, vody, vzduchu a živin a bude doslova vzkvétat. Jestli si chcete ulehčit práci, pořiďte si vertikutátor (provzdušňovač). Šetrně trávník prořeže, zbaví mechů, plevele a neprodyšné vrstvy. Provzdušňovat by se mělo 2x do roka – na jaře a na podzim.
Od poloviny dubna může v trávníku zaplnit prázdná místa novým osivem. Protože trávy ztrácejí v druhém roce klíčivost, nesnažte se za každou cenu ušetřit sadbou loňského osiva. Sázejte raději čerstvé, abyste se mohli těšit z hustého zeleného koberce.
Na jaře proveďte také první hnojení trávníku. Sáhnete-li po hnojivech s dlouhodobý účinkem, další hnojení stačí opakovat až v létě. Pokud fandíte spíše přírodním hnojivům a máte sekačku s funkcí pro mulčování, můžete místo hnojiv použít posekanou rozdrcenou trávu. Rozložte ji po celé ploše trávníku a získáte přírodní hnojivo, které šetří přírodu i vaši peněženku.

2. Dodejte stromům živiny
Stromy si po dlouhé zimě zaslouží dostatek výživy. Dopřejte jim živiny v podobě hnojiv nebo kompostu. Pokud jste byli zvyklí hnojiva rozhodit na povrchu zeminy nebo u kmene, vyzkoušejte to letos jinak. Hnojiva zapravte do země zhruba 10 cm hluboko, stromy živiny lépe přijmou a bude se jim lépe dařit.

3. Věnujte se zvelebování okrasné zahrady
tulipányV dubnu už půda není zmrzlá, a tak je ideálním měsícem pro přesazování dřevin, výsadbu růží, okrasných dřevin a živých plotů. V tomto čase je dobré namnožit keře, které chcete vysadit na své zahradě. Řízkovat nyní můžete také túje, jalovce a tisy.
Ze všech dřevin odřežte nemocné a odumřelé větve a tvarujte dřeviny kvetoucí v létě. Dřeviny s jarním květem stříhejte až po odkvětu.
Právě teď už na zahradách také začínají kvést první květiny – tulipány, hyacinty a narcisy. O něco později nás svým květem potěší dvouletky a trvalky. Aby vám záhony s okrasnými květinami dělaly na zahradě parádu, očistěte je od starého listí, mrtvých stonků a květů. Průběžně je okopávejte a přihnojujte. Máte romantickou duši a rádi se potěšíte pohledem na rozkvetlé mečíky a lilie? Na konci dubna je ten pravý čas pro jejich výsadbu.

4. Sázejte první jarní zeleninu
Zelenina na jaroTaké byste si rádi pochutnali na zelenině z vlastní zahrady? Pusťte se v dubnu do výsadby kořenové zeleniny. Zkypřete půdu, přidejte kompost a vysejte mrkev, petržel, celer, pastinák, červenou řepu, saláty, jarní cibuli, česnek či ředkvičky. Pokud teploty přes noc ještě poklesnou, přikryjte záhony netkanou textilií. Na konci dubna můžete začít s přesazováním brambor. Nezapomeňte čerstvě zasazenou zeleninu dobře zalévat, průběžně okopávat a mělce přihnojovat.
V pařeništi si v dubnu můžete předpěstovat lilky, okurky, rajčata a papriky.


5. Ošetřujte a sázejte ovocné stromy
Ovocné stromyChcete letos na zahradě vysadit nové ovocné stromy? Právě duben je ideálním měsícem pro výsadbu ovocných dřevin. U starších ovocných stromů je stejně jako u ostatních dřevin důležité přihnojování, aby dobře prospívaly a plodily. Pokud v minulém roce stromy plodily málo, prořezejte je hned, jak se objeví první poupata. Pro ochranu před škůdci proveďte preventivně ochranný postřik.



Držíme vám palce, abyste novou sezónu začali s plnou parádou a mohli se radovat z krásné okrasné zahrádky i bohaté úrody.


Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Permakultura
Čeština

Permakultura

0.0 0
399 359
Vyprodáno
Čeština

Řez stromů a keřů

0.0 0
399 359
Vyprodáno
Čeština

Potraviny z vlastní zahrady

3.0 1
399 327
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.