Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

Mexické zlato Louise L´Amoura osloví i ženy

archiv revue
Píše se rok 1871. Na Divokém západě vrcholí půtky mezi majiteli stád a jejich honáky. Dva nejlepší kamarády postavil osud proti sobě. Z jednoho je šerif ctící povinnost a z druhého je psanec. Šuškandou se nese zpráva o karavaně mexického zlata a pár vyvrhelů si na ni začíná brousit zuby.
Píše se rok 1871. Na Divokém západě vrcholí půtky mezi majiteli stád a jejich honáky. Dva nejlepší kamarády postavil osud proti sobě. Z jednoho je šerif ctící povinnost a z druhého je psanec. Šuškandou se nese zpráva o karavaně mexického zlata a pár vyvrhelů si na ni začíná brousit zuby.

Také jste v dětství hltali dobrodružné příběhy ze starého dobrého Divokého západu? Drželi jste palce bílým hrdinům, na které měli spadeno zlí Komančové? Romány Karla Maye zná každý, ale není už načase rozšířit si obzory a seznámit se i s knihami Louise L´Amoura? Jeho romány voní dálavami, jeho hrdinové by pro svou čest položili život a jeho hrdinky jsou neohrožené a divoké jako kočky. L´Amour napsal přes sto románů a unikátní je, že každé jeho dobrodružství je jiné.

Pod pseudonymem Louis L´Amour se skrývá rodilý Američan Louis Dearborn La Moore (1908 – 1988). Ten v osmnácti letech publikoval své první básně a později i povídky. Bohužel nebyly úspěšné a on se raději věnoval recenzování. V roce 1939 vyšel jeho první román Kouř z tohoto oltáře, ale i tuto knihu čekal podobný osud. Ačkoliv měla kladné kritiky, čtenáři zůstali chladní. Obrat znamenala až druhá světová válka. L´Amour ji strávil jako voják v první linii, a když o svých zážitcích začal psát, čtenáři mu mohli utrhnout ruce. Hrdinové jeho knih jsou letci, námořníci a kovbojové. Když L´Amour začal psát o tom, co zná z vlastní zkušenosti, dostavil se úspěch.

To, co jej proslavilo, jsou dobrodružství z Divokého západu. Možná neznáte autorovy knihy, ale určitě jste viděli alespoň jeden americký nebo italský western natočený podle jeho knihy. Díky L´Amourovi vzniklo třicet slavných filmů, ve kterých se objevila nejslavnější jména světové kinematografie. Mexické zlato bylo vydané v roce 1963, ale protože je tento druh příběhů nadčasový, nijak to neubírá na čtivosti a zajímavosti. Z podstaty žánru vyplývá, že knihy o Divokém západu jsou určené prioritně mužům, ale věřte mi, že i ženám mají ledacos nabídnout.

Autor si nepotrpí na žádné salónní řečičky a jeho hrdinové raději tasí zbraň, než aby se s někým dohadovali. Za svou čest se budou bít do úmoru a slib se musí splnit, i kdyby to měla být poslední věc v jejich životě. Jejich slovo má váhu a běda tomu, kdo si o tom dovolí pochybovat. V Mexickém zlatu jsou dva hlavní hrdinové, kteří se na první pohled liší jako den a noc. Ben Cowan nosí šerifskou hvězdu, je zástupcem maršála a zásadně dělá jen to, co mu nařizuje litera zákona. V jednání se ženami je ostýchavý, a i když už není nejmladší, ještě ho nenapadlo, že by se mohl oženit a založit rodinu. Jeho přítel z dětství je úplně jiný.

Bijah Catlow se nedopatřením a svou zbrklostí stal psancem pronásledovaným zákonem. O tom, co provedl, se dozvíte hned na začátku knihy a je jen na vás, jak jeho skutek posoudíte. Bijah je upovídaný týpek s takovým šarmem, že mu ženy visí na rtech a muži by chtěli být jako on. Z prekérních situací se vylže anebo se z nich dostane podvodem a inteligentní intrikou. Hlavní zápletka se týká přepadení konvoje s mexickým zlatem, ale jak už to v podobných příbězích bývá, nebude nouze o spoustu dalších zápletek. Jako vypravěč je L´Amour přímočarý a nejdůležitější je pro něj akce. Nějaký psychologický vývoj postav ho nezajímá a my vlastně pouze sledujeme, co jeho aktéři dělají. Jejich myšlenky nám zůstávají skryté, ale přesto (nebo právě proto) je příběh nadmíru čtivý.

V Mexickém zlatu mají nezastupitelnou úlohu i ženy, kterých je tady hned několik. Jestli vás vždycky zajímalo, jak vypadá typická mrcha, pak jste na správné adrese. L´Amour dodržel všechna pravidla žánru a v Mexickém zlatu je všechno tak, jak má být. Přesto vás některé věci překvapí. Mimo jiné i to, jak jsou některé scény napsané citlivě, až pateticky.

Autor: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Mexické zlato
Čeština

Mexické zlato

0.0 0
269 221
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.