Finská teorie zla

archiv revue
Jakou souvislost mezi sebou mají násilné činy několika generací? To je téma, kterým se začne ve svých článcích zabývat kriminální novinář Lauri Kivi, aniž by tušil, že ho může bolestně zasáhnout. Přestože Finové vítězí v žebříčku nejšťastnějších národů světa, kniha V rouše beránčím vypráví o úplném opaku. Jak napovídá název, nic není tak, jak se na první pohled zdá.

Krutost, která se šíří časem

Autor Simo Hiltunen zasazuje svůj detektivní příběh do mrazivého Finska. Mrazivého nejen z hlediska drsného počasí, ale především ve smyslu lidské bezcitnosti. Jeho postavy ubližují druhým a v zoufalství se uchylují k brutálním řešením své situace. Nikdo nezůstane ušetřen.

Hlavní hrdina Lauri Kivi rozkrývá v rámci své novinářské práce tajemný řetězec rodinných vražd. Přemýšlí, zda jde o násilí spáchané se zlým úmyslem, nebo spíše o zoufalé jednání pod tlakem. Jaká událost motivuje vrahy k tomu, aby zabili členy své vlastní rodiny? Chtěli je uchránit před světem, ve kterém se kvůli nějaké velké ztrátě už nedá žít, tak jako to udělala třeba Magda Goebbelsová se svými dětmi v Hitlerově bunkru? Otázky Laurimu víří hlavou a pohání ho, aby došel až ke kořenům onoho zla. Krev ovšem začne tuhnout v žilách i jemu, když zjistí, že vedou k jeho vlastní rodině.

Co necháš za sebou, to najdeš v sobě

Každou kapitolu uvozuje část citátu, který souvisí s dějem na následujících řádcích. Chování člověka autor nepřímo přirovnává k vlkům, kdy se vlčí mláďata učí dravému chování od svých rodičů, takže logicky přebírají stejné návyky. Motiv vlka pak prostupuje celým vyprávěním. Vynořují se vzpomínky, které už Lauri dávno vytěsnil z hlavy. A také postavy z minulosti i současnosti, jež svým zvířecím chováním připomínají ta nejhorší ponížení, jaká se dají zažít. Lze takové křivdy pochopit, natož odpustit? Pravda může být naprosto zdrcující a rodinné vztahy velmi komplikované.

Skandinávci píší velmi podařené detektivky o své domovině a Simo Hiltunen není výjimkou. Jeho knihu vyhodnotili finští literární kritikové jako nejzajímavější debut roku 2015. V psychologicky propracovaném příběhu vypráví o tom, že stejně jako každá mince má dvě strany, tak i zločiny mohou mít svou skrytou stránku. Dotýká se velmi vážných problémů, jako je domácí násilí, alkoholismus, ale i životní smůla či pošlapané sny. V knize čerpal také ze svých reportérských zkušeností v prostředí médií. Další kniha, kterou posléze vydal, má stejného hlavního hrdinu.

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

V rouše beránčím

4.3 3
149
Poslední kusy
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.
Jennie je milující manželka a máma. Jednoho dne je svědkem toho, jak její vzorný syn ubodá postaršího muže. Už to ji šokuje, ale to, co následuje, ji donutí pochybovat o zdravém rozumu. Čas se otočil a ona má možnost vracet se do minulosti. Jenomže, co když odhalí něco, co je ještě děsivější než zločin jejího syna?
Soutěžíme o knihu, kterou ocení především rodiče, kteří se potřebují zorientovat v chaosu světa kolem svých dospívajících dětí, aby se pak dokázali vnitřně zpevnit a lépe rozpoznávali, co do jejich rodiny patří a co dovnitř nepustí. Nevratné poškození mají možnost vyhrát 3 soutěžící!
Prémiový obsah
číst více