Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

Co nám oheň vzal - působivá kombinace reálna, magičnosti a hororu

archiv revue
Soubor povídek Co nám oheň vzal, jehož autorkou je argentinská prozaička a novinářka Mariana Enriquezová, vyvolal v loňském roce obrovský zájem nejen ve své domovině, ale upoutal čtenáře (a samozřejmě nakladatele) doslova po celém světě. O české vydání se na sklonku roku postaralo brněnské nakladatelství Host a výtečný překlad Lady Hazaiové.
Působivá kombinace reálna, magičnosti a hororu. Současný „Edgar Allan Poe v sukních“ učaruje svými povídkami i ty, jež povídky ani horory obvykle nečtou…

Soubor povídek Co nám oheň vzal, jehož autorkou je argentinská prozaička a novinářka Mariana Enriquezová, vyvolal v loňském roce obrovský zájem nejen ve své domovině, ale upoutal čtenáře (a samozřejmě nakladatele) doslova po celém světě. O české vydání se na sklonku roku postaralo brněnské nakladatelství Host a výtečný překlad Lady Hazaiové.

Sbírka překládá čtenáři dvanáct samostatných povídek, z nichž každá je bez přehánění lepší než ta předešlá. Situovány jsou do Buenos Aires a jeho předměstí, které tak před čtenářem defiluje ve všech svých barvách a odstínech. Zakořeněný vztah k rodnému místu či jistá pompéznost se tu mísí s čpící hnilobou, chudobou a temnotou. Autorka s mistrovským umem spojuje reálno s magičností, z čehož vám bude minimálně příjemně mrazit v zádech.

Enriquezová vypráví o věcech mezi nebem a zemí (či mezi zemí a peklem?)velmi uvolněným a příjemným stylem - je konverzační, živá, někdy až groteskní, a za tím vším zatraceně temná. Úvodní obrazy povídek jsou jako vystřižené z každodenního života - manželé, kteří se stěhují do nového domu; žalobkyně řešící jeden ze svých obvyklých případů; výstřední spolužačka v pozici outsidera; nastupující deprese u blízkého přítele… Přestup za hranici „obvyklého“ přichází pozvolna, v drobných nuancích, a přeci pokaždé nečekaně.

Ať už se v hlavní roli dále ocitají letité mýty a povídačky, duchové, vyčpělá láska nebo drogy, zůstanete nejspíš nejméně u poloviny povídek při dočtení poslední věty s pusou dokořán. Autorka jednoduše ví, ve které chvíli utnout příběh, aby z něj ve čtenáři zanechala co největší (mrazivý) dojem. Idea cliffhangeru tady funguje na výbornou - zmatenost a nevěřícnost jsou synonymem k této knize.

Přesvědčivost Enriquezové je ohromná. Snad je to tím, že je nevtíravá a přirozená, a proto i více děsivá. Kupříkladu v povídce Adelin dům nás zavádí mezi tři dospívající děti, jejichž zapálení pro horor jim postaví do cesty jistý strašidelný dům. V příběhu nazvaném Pavlíček zatloukl hřebíček se vydáváme prostřednictvím místního průvodce turistů po stopách dnes již mrtvého dětského vraha malých dětí, a v Pavučince zase na výlet mladých manželů, z nichž se domů vrátí jen jeden…

Co nám oheň vzal je výborný soubor gotických povídek, jenž vás bude stejně jako děsit, tak i bavit. Vytříbený vypravěčský styl autorky se o to dokonale postará!

Autor: Eva Šamánková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Co nám oheň vzal
Čeština

Co nám oheň vzal

0.0 0
259 212
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.