Recenze: Korejské halušky

archiv revue
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.

Už u autorčiny první knihy s netradičním názvem Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi jsem se mohla doslova potrhnout smíchy. Nejinak je tomu i u zážitků z pobytu v Jižní Koreji, které líčí v Korejských haluškách. Právě do této exotické země se vydala nějakou dobu žít. Ale pozor, vzala s sebou manžela i dvouletou holčičku. To už chce sakra odvahu. Ta Dominice (potažmo celé její rodině) ani v nejmenším nechybí.

V krátkých kapitolách autorka zabrouzdá do každodenního života místních obyvatel a nastíní nám, jaké jsou jejich běžné zvyky a obyčeje. Sama ráda cestuji a poznávám cizí kraje, kulturu i místní lidi, ale betonová Korea plná světélkujících reklamních nápisů, kde největším luxusem je prostor, mě osobně pro návštěvu vůbec nenadchla. Jsem však ráda, že jsem se dozvěděla plno nových, zajímavých a udivujících informací o této exotické zemi. Tak například, Korejci milují kartonové krabice. Jejich všestranné využití mají opravdu propracované do nejmenších detailů. Zároveň jsou posedlí plastem, jež je všudypřítomný a dodržují až nepřirozeně pevné zásady – ve všem! Jejich smysl pro pořádek, pravidla, povinnosti a zákazy mě popravdě vyděsil! A líčení průběhu korejské zimy mě dostatečně vystrašilo na to se do tohoto „podivného“ státu vydat. Ne a ne, tohle by byla moje smrt 😊. A taky moje babička by zcela jednoznačně utrpěla infarkt, kdyby navštívila místní mši v kostele. Poslední kapkou pro mne byla informace o hovínkových psech. Na druhou stranu jsem konečně pochopila oblíbenost, a hlavně smysluplnost vyhřívaných záchodových prkének, jež se mohou zdát jako zbytečný moderní výdobytek, nicméně jsem pochopila, že v Koreji jsou naprostou nutností.

Jako by Dominika psala o návštěvě Marsu. Přesně takový pocit jsem při čtení měla! Šokovalo mě snad vše, co bylo v knize popsáno, ale roztírat šlehačku na chleba, přidávat ji do špaget, nebo s ní zdobit vršek piva, to už pro mne byly opravdu nesmyslné experimenty :-D.

České vydání je doplněno o skvělé ilustrace Michaely Ahonen, čehož si velice cením, protože fotografie, anebo ilustrace, tento typ literatury vždy ještě více obzvláštní a čtenáři přiblíží.

Co říci na závěr? Naprosto boží a jedinečné čtení! … Jo, a dostala jsem chuť na poctivý rámen.


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.
Jennie je milující manželka a máma. Jednoho dne je svědkem toho, jak její vzorný syn ubodá postaršího muže. Už to ji šokuje, ale to, co následuje, ji donutí pochybovat o zdravém rozumu. Čas se otočil a ona má možnost vracet se do minulosti. Jenomže, co když odhalí něco, co je ještě děsivější než zločin jejího syna?
V úterý 28. května se v Ostravě v Domě knihy konala beseda s českou spisovatelkou Blankou Malou a jejím partnerem Agostinem. Autorka s diváky sdílela spoustu inspirativních myšlenek a zážitků nejen z Itálie, kde zejména se odehrávají její knihy Láska ve špičce italské špičky a Srdce nemá vrásky, které vyšly u Nakladatelství Kazda.